Prezesowi płać dużo, ale nie na etacie
Z członkiem zarządu na kontrakcie cywilnym rozstaniemy się szybciej. A od dochodów wypłacanych na podstawie tej umowy pobierzemy 18-proc. podatek i koszty uzyskania przychodów zastrzeżone dla pracownika
Członkiem zarządu bądź rady nadzorczej spółki nie może zostać przypadkowa osoba. Kandydat na to stanowisko musi mieć zdolność do czynności prawnych i nieposzlakowaną opinię. Art. 18 kodeksu spółek handlowych nie pozostawia żadnych złudzeń. Prawomocny wyrok m.in. za przestępstwa przeciwko ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi zamyka drogę do pełnienia tej funkcji.
Członkiem zarządu spółki nie może być także osoba działająca na jej szkodę, utrudniająca głosowania na walnym zgromadzeniu, bezprawnie ułatwiająca takie głosowanie osobom do tego nieuprawnionym albo taka, która sama bierze udział w walnym zgromadzeniu bezprawnie posługując się np. cudzą akcją bez zgody jej właściciela oraz fałszująca dane spółki (art. 585 i kolejne k.s.h.). To nie wszystko.
Przepisy ograniczają także prawo do łączenia funkcji przez menedżerów. Osoba zasiadająca w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej. Podobnie w spółkach Skarbu Państwa. Dana osoba może być członkiem zarządu tylko w jednej takiej spółce. Tak stanowi art. 4 ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. (DzU nr 26, poz. 306 ze zm., dalej ustawa kominowa).
Skoro jesteśmy przy spółkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta