Liderzy wyścigu o dotacje
Siedem regionów wyraźnie lepiej radzi sobie z wydawaniem dotacji unijnych od innych. Województwa te mają obecnie największe szanse na dodatkowe pieniądze z rezerwy. Pula ta obejmuje 512 mln euro
Grupę liderów tworzą zarówno regiony małe (Opolskie, Lubuskie), jak i duże (Wielkopolska, Pomorze). Są w niej też Dolny Śląsk, Małopolska i Łódzkie.
Jak wynika z zestawienia opracowanego przez resort rozwoju, stawce województw najszybciej zawierających umowy przewodzą lubuskie i pomorskie. Podpisały kontrakty odpowiednio na 63 i 62,3 proc. wartości swych programów na lata 2007 – 2013. Trzecie jest Łódzkie (58,9 proc.). Średnią dla całej szesnastki – 41,3 proc. – przekraczają też Wielkopolska (56,3 proc.), Małopolska (52,9 proc.), Opolskie (51,2 proc.) i Dolnośląskie (48,1 proc.).
Po pierwsze – konsekwencja
– Skład czołówki nie zaskakuje. To regiony ze sprawną administracją. Środki z UE to dla nich priorytet. Nie dziwi obecność Lubuskiego i Opolskiego. Małym województwom jest stosunkowo łatwiej – komentuje Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.
– Wysnuliśmy właściwe wnioski z lat 2004 – 2006 – ocenia Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego. – Cieszy to, że jesteśmy wysoko. Umowy podpisujemy szybciej, niż zakładaliśmy. Zakończymy w I półroczu 2011 r., poza środkami dla firm, bo uznaliśmy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta