Termin urlopu da się przesunąć
Zasadniczo czas na wypoczynek powinien być wykorzystywany zgodnie z przyjętym planem. Zdarzają się sytuacje, w których jest to niemożliwe. Przesunięcie terminu urlopu może być uzasadnione jedynie ważnymi przyczynami
Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który jest jednym z narzędzi organizowania pracy u pracodawcy. Sporządzany jest przede wszystkim w celu zapewnienia normalnego toku pracy. W okresie wakacyjnym pracodawca dąży bowiem do zapewnienia bezkolizyjnego funkcjonowania zakładu, natomiast pracownicy są zainteresowani wykorzystaniem urlopu w dogodnym dla siebie terminie.
Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w danej firmie. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Dotyczy to także przedsiębiorcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.
Na wniosek
Pracownik ma prawo wnioskować o przesunięcie terminu planowanego urlopu wypoczynkowego z ważnych przyczyn, ale na wykorzystanie urlopu w późniejszym terminie musi wyrazić zgodę pracodawca.
Kodeks pracy nie określa treści takiego podania o przesunięcie wolnego. Stwierdza jedynie, że pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta