Zapis bankowy nie jest wliczany do spadku
Nie trzeba testamentu, aby w razie śmierci nasze oszczędności trafiły bezpośrednio do wybranej osoby. Wystarczy odpowiednia dyspozycja dla banku
Jest to tzw. zapis bankowy. Na podstawie analogicznego zapisu możemy komuś z bliskich przekazać pieniądze zgromadzone na rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) oraz jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych funduszach inwestycyjnych otwartych. Wszystkie te dyspozycje można w każdym czasie zmienić i odwołać.
Tylko dla najbliższych
Co ważne, pieniądze przekazane w taki sposób nie wchodzą w skład masy spadkowej. Zapis bankowy i zapis jednostek uczestnictwa pozwala wyróżnić któregoś ze spadkobierców, ale też obdarować kogoś spoza ich kręgu.
To, że pieniądze wypłacone na podstawie takich zapisów nie wchodzą do spadku, oznacza, że jeśli np. zapisem bankowym wyróżnimy przykładowo jedno z trojga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta