Okres wypowiedzenia może być krótszy niż ten wynikający z kodeksu
Strony umowy o pracę mają prawo uzgodnić, że będzie je obowiązywać inny niż określony w przepisach czas trwania wymówienia
Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jednym z nich jest wypowiedzenie. Strona, czyli pracodawca lub pracownik, składa wtedy jednostronne oświadczenie, z którego wynika wola rozwiązania angażu w takim trybie.
Po upływie okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulega rozwiązaniu. To, jak długo trwa wymówienie, wynika generalnie z kodeksu pracy. Wpływa na to rodzaj umowy i długość zakładowego stażu pracy. Przy czym nie każdą umowę o pracę da się w taki sposób zakończyć.
Dotyczy to przykładowo krótkich, trwających mniej niż pół roku, angaży terminowych i umów na zastępstwo. Jednocześnie trzeba pamiętać, że umowa o pracę nie może wyłączyć prawa wypowiedzenia stosunku pracy, w odniesieniu do którego jest to dopuszczalne przez kodeks pracy.
Przygotowanie do zmian
Okres wymówienia daje stronie czas na przygotowanie do zmiany, którą jest rozwiązanie umowy o pracę. Jeśli oświadczenie o wypowiedzeniu składa pracodawca, to pracownik dzięki wypowiedzeniu może zyskać czas na poszukiwanie nowej posady. A jeśli do tego okres wypowiedzenia, który mu przysługuje, wynosi co najmniej dwa tygodnie, to ma on nawet ustawowe prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Jest to zgodne z art. 37 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta