Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem zgoda na rezygnację z przetargu nie jest wymagana

12 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Jakub Bołtowicz

Czy rada gminy może upoważnić wójta do odstąpienia od obowiązku organizowania przetargów na dzierżawę nieruchomości, których okres trwania ma być krótszy niż trzy lata?

Nie. Obowiązek organizowania przetargu na dzierżawę nieruchomości gruntowych dotyczy wyłącznie sytuacji, w których umowy takie mają zostać zawarte na okres przekraczający trzy lata. Wynika to wprost z treści art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zgodnie z jego treścią – ustaloną nowelizacją z 5 listopada 2009 r. (DzU nr 206, poz 1590), zawarcie umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony następuje w drodze przetargu.

Na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawierania tych umów zgodę może wyrazić rada. W przypadku umów dzierżawy zawieranych na okres do trzech lat obowiązek przetargowy nie występuje. Nie jest więc konieczne uzyskiwanie zgody rady na odstąpienie od przetargu. —Jakub Bołtowicz

Podstawa prawna:

– art. 37 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8620

Spis treści
Zamów abonament