Zielony bruk, żywe dachy
Grządki na wieży Eiffla, ule na tarasach Nowego Jorku, ogródki na barkach Amsterdamu
Żelazna wieża zakwitła. Z okazji Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej (International Year of Biodiversity) zorganizowanego przez ONZ – na pierwszym piętrze symbolu Paryża powstał ogród.
Paryska natura
Na ponad 400 mkw. ustawiono olbrzymie donice, utworzono grządki, gdzie zasadzono popularne w regionie Ile-de-France rośliny. Te rosnące dziko i te hodowane w przydomowych ogródkach lub na balkonach. Obejrzeć można 80 odmian, a wśród nich dziurawce, krwawniki, lewkonie, bukszpan, dzikie jabłonie, krzaczki porzeczek, a nawet brzozy!
Mieszkańcom Paryża i okolic rozdano 55 tys. torebek z nasionami 17 rodzajów roślin
Kupując bilet na wjazd na wieżę, można się zatrzymać na pierwszym piętrze, usiąść w zorganizowanej przy ogródku kawiarni na świeżym powietrzu, zamówić francuską kawę i przyjrzeć z bliska roślinom, które rosną w Paryżu i jego okolicach. Turyści z pewnością by ich nie zobaczyli, biegając w pośpiechu od jednego zabytku do drugiego.
– Chcieliśmy w pigułce pokazać, że w Paryżu piękne są nie tylko budowle stworzone ręką człowieka, ale także środowisko naturalne naszego regionu. Że wśród konstrukcji ze stali, kamienia, cegły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta