Za wykorzystanie cudzego utworu trzeba płacić
Umieszczenie czyjegoś zdjęcia na firmowej stronie internetowej czy odtwarzanie muzyki w sklepie może skończyć się pozwem i odpowiedzialnością finansową
Świadomość konieczności przestrzegania praw autorskich jest w Polsce wciąż niewielka, zwłaszcza wśród małych przedsiębiorców. Projektuję tablicę reklamową swojego zakładu fryzjerskiego. Dlaczego nie miałbym na niej umieścić znalezionego w Internecie zdjęcia znanej aktorki?
Klientki nudzą się, czekając na wolny fotel. Dlaczego nie umilić im czasu, włączając płytę z najnowszymi przebojami? Kolega dał mi płytę z piracką wersją programu, który pozwoli klientkom prezentować, jak wyglądałyby w różnych fryzurach. Dlaczego nie zainstalować jej na firmowym komputerze?
Ten sposób myślenia może niestety skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, a w szczególnych sytuacjach nawet więzieniem.
Każdy przejaw
Bez zgody uprawnionego nie wolno korzystać z niczego, co stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Utworem może być m.in. zdjęcie, piosenka, tekst, obraz, program komputerowy czy film. Wszystko, co jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 ustawy).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta