Za sztuką kryje się naukowy wzór
Prof. dr Klaus Hahlbrock, prof. emeritus, Stowarzyszenie Maksa Plancka, pomysłodawca konferencji Science & Art in Europe
Rz: Dlaczego organizowane są konferencje Science and Art?
Klaus Hahlbrock: Głównym jej celem jest dialog i partnerska współpraca między naukowcami z Polski i Niemiec. My – Polacy i Niemcy – mamy za sobą blisko tysiąc lat wspólnej historii. Przeżyliśmy blisko tysiąc lat bliskości geograficznej i kulturowej. W ostatnich 200 latach relacje między nami nie układały się jednak najlepiej. Uważam, że nie ma nic ważniejszego niż praca – wszelkimi możliwymi sposobami i na wszystkich dostępnych płaszczyznach – nad poprawą tych stosunków. I pielęgnacja przyjaźni między naszymi krajami. Nauka i sztuka należą do dwóch działalności kulturowych człowieka, które nigdy nie znały granic politycznych, które są z natury międzynarodowe. Nic innego tak nie łączy ludzi.
Nauka i sztuka wydają się jednak na pierwszy rzut oka bardzo oddalone od siebie. Czy naukowcy i artyści umieją mówić tym samym językiem?
Tak może się rzeczywiście wydawać laikom. Myślę jednak, że dla każdego naukowca jego praca zawiera komponenty artystyczne lub co najmniej powinna je zawierać. Sztuka także nie funkcjonuje bez pewnego naukowego tła. Weźmy na przykład muzykę lub malarstwo. Zawierają tradycyjne wzory, ale także wchłaniają nowe komponenty z innych dziedzin, na przykład z filozofii. Za sztuką kryje się naukowy wzór. Połączenie między nauką i sztuką jest więc bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta