Czy wszyscy pracownicy będą się kształcić bez podatku
Świadczenia pracodawców na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników mają być wolne od podatku niezależnie od tego, kiedy i na podstawie jakich przepisów zostały wypłacone. Problem może być jednak ze świadczeniami na podnoszenie wykształcenia ogólnego
20 maja Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy nowelizującej kodeks pracy i ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, określającej nowe zasady przyznawania przez pracodawców świadczeń na kształcenie pracowników.
Chodzi o regulację przejściową, zgodnie z którą przepisy określające zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r. mają mieć zastosowanie do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie tych kwalifikacji przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej.
Brak takiego zapisu w ustawie pierwotnie uchwalonej przez Sejm powodował, że pracownicy, którym przyznano świadczenia szkoleniowe po 10 kwietnia tego roku, a przed wejściem w życie nowelizacji, musieliby zapłacić od nich podatek (takie przynajmniej było stanowisko Ministerstwa Finansów, o czym informowaliśmy 13 maja br., „Od świadczeń szkoleniowych trzeba potrącić zaliczkę”).
W tym czasie nie było bowiem „przepisów szczególnych” regulujących zasady kształcenia, a do takich przepisów odsyła ustawa o PIT, określając zakres świadczeń wolnych od podatku.
Płatnik pobierze zaliczkę
Nowela – w tym przepis przejściowy regulujący sytuację podatników, którym przyznano świadczenia szkoleniowe po 10...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta