O ustroju gminy stanowi jej statut
Ponieważ jest to akt pochodny i uzupełniający względem przepisów ustawyo samorządzie gminnym, to nie powinien zawierać postanowień z nią sprzecznych, ani też powtarzać jej zapisów
Jakie zagadnienia powinien regulować ten dokument? Odpowiedź na to pytanie rozrzucona została w różnych miejscach gminnej ustawy ustrojowej.
Procedura przyjmowania
Idąc od jej przepisów początkowych można wskazać, że w statucie uregulowane być powinny m.in. zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostek pomocniczych gmin: sołectw, dzielnic, osiedli i innych (art. 5 ust. 3).
Akt ten określać powinien również zasady dostępu do związanych z działalnością tej jednostki dokumentów (art. 11b ust. 3), a także zasady i tryb działania komisji rewizyjnej ( art. 18a ust. 5), organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów gminy (art. 22 ust. 1), czy zasady tworzenia klubów radnych (art. 23 ust. 2). Statut określa także uprawnienia jednostek pomocniczych do prowadzenia gospodarki finansowej w ramach budżetu gminy (art. 51 ust. 3).
Uchwalenie statutu gminy należy do wyłącznej kompetencji jej organu stanowiącego. Jednak w przypadku największych gmin uchwalenie tego aktu wymaga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta