Dotkliwe skutki niedopatrzenia
By inwestycja budowlana była bezpieczna dla inwestora, powinien on przede wszystkim precyzyjnie określić zasady współpracy z wykonawcami, m.in. z architektami i biurami projektowymi.
Inwestor, poświęcając dużo czasu na wybór pracowni architektonicznej, nie przywiązuje często dostatecznej wagi do prawidłowego uregulowania praw i obowiązków stron umowy. – Konsekwencje takiego podejścia są niestety dotkliwe, gdyż mogą znacząco wpływać na przykład na termin realizacji inwestycji lub powodować wzrost kosztów - wyjaśnia Karolina Nowak-Różycka, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto. – Przykładowo, może wystąpić konieczność wprowadzania zmian do projektu, dających architektowi podstawę do roszczeń wobec inwestora z tytułu naruszenia praw autorskich. Ponadto, w wielu przypadkach wyniki pracy architekta ujawniają się dopiero na finalnym etapie budowy, np. wady budynku spowodowane błędami w projekcie architektonicznym. Tymczasem ryzyka i sporów można uniknąć, ustalając we właściwy sposób i już na samym początku odpowiednie warunki współpracy.
Obowiązki wykonawców
W celu uniknięcia opóźnień wskazane jest, by oprócz wyraźnego określenia terminu wykonania prac, umowa z architektem przewidywała sankcje w razie jego niedotrzymania. Ważne jest także, aby nie tworzyć zapisów, które umożliwiałyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta