Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurencja między kopalniami wymusza głębokie cięcia kosztów

31 maja 2010 | Ekonomia | Karolina Baca Justyna Piszczatowska
Szefowie koncernów węglowych byli zgodni, że polska energetyka jeszcze przez wiele lat będzie oparta na węglu. Trzeba jednak zrobić wszystko, by polski węgiel był konkurencyjny wobec paliwa  z importu – podkreślali podczas forum
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Rzeczpospolita
Szefowie koncernów węglowych byli zgodni, że polska energetyka jeszcze przez wiele lat będzie oparta na węglu. Trzeba jednak zrobić wszystko, by polski węgiel był konkurencyjny wobec paliwa z importu – podkreślali podczas forum
Tomasz Jakubowski, wiceprezes grupy Famur (pierwszy  z lewej),  i Marian Kostempski, prezes Kopex Group, zgodnie przyznali, że producentom maszyn górniczych potrzebne  jest wsparcie polskiego  rządu na zagranicznych rynkach.  Z prawej  Karolina Baca, dziennikarka „Rz”.
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Tomasz Jakubowski, wiceprezes grupy Famur (pierwszy z lewej), i Marian Kostempski, prezes Kopex Group, zgodnie przyznali, że producentom maszyn górniczych potrzebne jest wsparcie polskiego rządu na zagranicznych rynkach. Z prawej Karolina Baca, dziennikarka „Rz”.
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Prywatyzacja kopalń – tak, ale nie można oczekiwać, że będzie to antidotum na ich wszystkie problemy

Prywatyzacja spółek węglowych, inwestycje w kopalniach, bezpieczeństwo załóg i rozwój energetyki opartej na węglu, a także współpraca na linii kopalnie – producenci maszyn górniczych – to tematy, które zdominowały „Węgiel i co dalej” – forum „Rz” i „Parkietu”, które odbyło się 27 maja w Katowicach.

Giełda nie tylko dla Bogdanki

– Debiut Bogdanki i New World Resources to pozytywny sygnał – mówił Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego. Trwa trzecie podejście do debiutu KHW (w 2005 r. zmienił się rząd, w 2008 r. przyszedł kryzys). – Wznowiliśmy prace, spotykamy się z doradcą prywatyzacyjnym – tłumaczył.

Pytany o inwestora strategicznego dla KHW powiedział, że takie inicjatywy wychodzą od związkowców. To zaskoczyło m.in. Wacława Czerkawskiego, wiceszefa Związku Zawodowego Górników w Polsce, który podkreślał, że górnicy trzymają się strategii dla branży, która mówi o prywatyzacji kopalń przez giełdę przy zachowaniu pakietu kontrolnego Skarbu Państwa.

– W Polsce, gdzie byliśmy pierwszą firmą węglową na giełdzie, chcieliśmy pokazać, że spółka surowcowa może być łakomym kąskiem dla inwestorów – mówił Ján Fabián, członek zarządu New World Resources, holenderskiego koncernu wydobywczego obecnego na GPW, ale i na parkietach w Londynie i Pradze. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8636

Spis treści
Zamów abonament