Konkurencja między kopalniami wymusza głębokie cięcia kosztów
Prywatyzacja kopalń – tak, ale nie można oczekiwać, że będzie to antidotum na ich wszystkie problemy
Prywatyzacja spółek węglowych, inwestycje w kopalniach, bezpieczeństwo załóg i rozwój energetyki opartej na węglu, a także współpraca na linii kopalnie – producenci maszyn górniczych – to tematy, które zdominowały „Węgiel i co dalej” – forum „Rz” i „Parkietu”, które odbyło się 27 maja w Katowicach.
Giełda nie tylko dla Bogdanki
– Debiut Bogdanki i New World Resources to pozytywny sygnał – mówił Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego. Trwa trzecie podejście do debiutu KHW (w 2005 r. zmienił się rząd, w 2008 r. przyszedł kryzys). – Wznowiliśmy prace, spotykamy się z doradcą prywatyzacyjnym – tłumaczył.
Pytany o inwestora strategicznego dla KHW powiedział, że takie inicjatywy wychodzą od związkowców. To zaskoczyło m.in. Wacława Czerkawskiego, wiceszefa Związku Zawodowego Górników w Polsce, który podkreślał, że górnicy trzymają się strategii dla branży, która mówi o prywatyzacji kopalń przez giełdę przy zachowaniu pakietu kontrolnego Skarbu Państwa.
– W Polsce, gdzie byliśmy pierwszą firmą węglową na giełdzie, chcieliśmy pokazać, że spółka surowcowa może być łakomym kąskiem dla inwestorów – mówił Ján Fabián, członek zarządu New World Resources, holenderskiego koncernu wydobywczego obecnego na GPW, ale i na parkietach w Londynie i Pradze. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta