Przedsiębiorcy nie potrafią znakować odzieży
Co trzeci wyrób włókienniczy jest niezgodny z przepisami. Błędne napisy na metkach to niejedyna nieprawidłowość. Zdarzają się ubrania zawierające kadm czy ołów
Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z kontroli prowadzonych przez Inspekcję Handlową, różnego rodzaju nieprawidłowości zostały stwierdzone w prawie 35 proc. z ponad 4 tys. partii sprawdzanych produktów.
To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że o kontroli tego rodzaju artykułów inspektorzy muszą, zgodnie z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej, wcześniej zawiadamiać przedsiębiorców.
Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oznakowań i nieprawidłowości przy określaniu składu surowcowego. Pod lupę kontrolerów trafiły ubrania dla dorosłych i dzieci, bielizna, tkaniny, wyroby pończosznicze oraz apaszki i szale.
Zakazane kadm i ołów
Odzież i tkaniny nie mogą zawierać nadmiernych ilości niebezpiecznych dla zdrowia substancji, takich jak aminy aromatyczne czy formaldehyd, oraz zakazanych pierwiastków: niklu, kadmu i ołowiu, które wykazują m.in. działania rakotwórcze i wywołują reakcje uczuleniowe.
Gdzie mogą wystąpić szkodliwe substancje? Np. w nadrukach na koszulkach czy bluzach. Także w metalowych wykończeniach ubrań – takich jak suwaki, nity czy napy. Kontrolerzy wykryli m.in. metalowe nity zawierające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta