Kształtowanie rozkładów czasu pracy jest ograniczone
Pracodawcy mają możliwość elastycznego organizowania czasu pracy. Są przy tym jednak ograniczeni wymogami zapewnienia odpoczynku wynikającymi z kodeksu pracy
Muszą bowiem pamiętać o konieczności zapewnienia pracownikowi prawa do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie. Ponadto muszą w każdym tygodniu zapewnić zatrudnionym prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Ten ostatni odpoczynek powinien ponadto przypadać w niedzielę.
Nie dla wszystkich
Negatywną przesłankę zastosowania elastycznego czasu pracy mogą także stanowić szczególne okoliczności dotyczące pracownika lub warunki wykonywania pracy. Zgodnie z art. 148 k.p. czas pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, nie może przekroczyć ośmiu godzin.
Takie samo ograniczenie dotyczy pracownic w ciąży oraz pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia – bez ich zgody czas pracy nie może przekroczyć ośmiu godzin.
Wprowadzenie elastycznego czasu pracy może się odbyć na podstawie ustawy, zawartego układu zbiorowego pracy lub indywidualnie w drodze umowy o pracę lub jej zmiany.
Podstawa stosowania ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta