Nie można się zrzec wynagrodzenia za nadgodziny
Zatrudniony nie może nie chcieć wynagrodzenia ani jego części. Ewentualne zrzeczenie jest nieważne z mocy prawa, choćby nawet zostało dokonane w formie ugody stron
Przewidziany w kodeksie pracy zakaz zrzeczenia się wynagrodzenia jest bezwarunkowy i nie może być uchylony porozumieniem stron stosunku pracy. Bezwzględnie obowiązująca norma zawarta w art. 84 k.p. dotyczy każdego pracownika niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy. Kodeks pracy zakazuje pracownikowi zrzeczenia się wynagrodzenia w stosunku do wszelkich przysługujących mu składników płacy.
W przypadku zaś zawarcia porozumienia, którego postanowienia określałyby obowiązek pracownika świadczenia pracy nieodpłatnie lub zwalniały pracodawcę od wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, byłoby ono nieważne, a pracownik nadal zachowałby prawo do wynagrodzenia.
Skutek taki jednoznacznie wynika z art. 18 § 2 k.p., według którego postanowienia umów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta