Nocne praktyki absolwenckie prawie za darmo
Osobie przyjętej na praktykę można powierzyć zadania, które należy wykonać nocą. Nie trzeba jej za to płacić specjalnego dodatku
Czas pracy osób, które mogą u przedsiębiorców odbywać praktykę absolwencką, jest ściśle określony. Jego wymiar regulują przepisy kodeksu pracy, do których wprost odsyła ustawa o tych praktykach. Wynikają z nich dwie generalne zasady.
Po pierwsze czas pracy praktykanta nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. Po drugie maksymalny tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi może wynieść przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Dopuszczalne zadania
Charakter zadań powierzonych praktykantowi może wymagać wykonywania ich także w nocy. Prawo tego nie zakazuje, co potwierdza radca prawny Iwona Jaroszewska-Ignatowska prowadząca Kancelarię Prawa Pracy w Warszawie. W jej ocenie nie ma przeszkód, aby absolwenci pracowali w nocy na podstawie umowy o praktykę absolwencką.
– Taka sama zasada dotyczy innych umów cywilnoprawnych, np. umowy-zlecenia czy umowy o dzieło – podkreśla.
Prawo stawia jednak pewne ograniczenia wynikające z zawartego w ustawie o praktykach absolwenckich odesłania do art. 1517 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta