Odmowę zmiany można zaskarżyć
Nadzór nad realizacją zadań związanych ze zmianą imion i nazwisk sprawują wojewodowie. Do nich też należy kierować odwołania od decyzji wydanych w tych sprawach
Co prawda zadania związane ze zmianą imion i nazwisk wykonują gminy – dokładnie kierownicy urzędów stanu cywilnego – ale nie są to zadania własne gmin. Kompetencje kierownika USC (jego zastępcy) związane ze zmianą tych danych osobowych należą bowiem do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Dlatego też to na wojewodach ciąży obowiązek sprawowania nadzoru nad realizacją tych zadań.
Wojewoda jest również organem wyższego stopnia w sprawach prowadzonych na podstawie ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (DzU nr 220, poz. 1414 ze zm.). Oznacza to, że jest organem właściwym do rozpatrywania wnoszonych odwołań od wydanych decyzji w postępowaniach dotyczących zmiany imion i nazwisk.
Zgoda lub odmowa w decyzji
Jak wynika z treści art. 12 ust. 1, decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na proponowaną przez wnioskodawcę zmianę wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca.
W przypadku, gdy wnioskodawca nie posiada aktualnego stałego miejsca pobytu, właściwym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta