Różnica na VAT może być przychodem albo kosztem przedsiębiorcy
Choć organy podatkowe i sądy negują możliwość uwzględnienia w rachunku podatkowym różnic kursowych „na podatku VAT”, to jednak powinny być one przychodem lub kosztem uzyskania
W artykule „Różnica na VAT nie jest przychodem ani kosztem” (DF z 10 czerwca 2010 r.) Anna Łuńska-Padrak odniosła się do zagadnienia różnic kursowych, które powstają w związku z rozliczeniami dokonywanymi w walutach obcych przez kontrahentów krajowych, i przywołując stanowisko organów podatkowych oraz sądu administracyjnego wskazała, że różnica na tej części należności, która dotyczy podatku VAT, nie jest ani przychodem, ani kosztem podatkowym.
Są jednak argumenty, które podważają zasadność tego poglądu.
Zapłata w walucie, podatek w złotych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od tego, w jakiej walucie rozliczają się kontrahenci krajowi, kwotę podatku wykazuje się w złotych (por. § 5 ust. 6 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. regulującego zasady wystawiania faktur; DzU z 2008 r. nr 212, poz. 1337 ze zm.). Oznacza to, że nabywca, choć jest zobowiązany do zapłaty sprzedawcy całego wynagrodzenia w walucie obcej (np. w euro), otrzymuje fakturę, w której podatek od towarów i usług wyszczególniony jest w walucie polskiej.
Przy takich rozliczeniach pojawiają się wątpliwości, czy przy zapłacie za fakturę różnice kursowe powstałe na tej części należności (zobowiązania), która odpowiada podatkowi od towarów i usług, są różnicami podatkowymi.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta