Kiedy deweloper uzyskuje przychód ze sprzedaży mieszkań
Czy nieukończoną inwestycję deweloperską można potraktować jako niezakończoną usługę budowlaną i rozpoznać w księgach przychody proporcjonalnie do stopnia jej zaawansowania? W którym momencie wykazać przychody ze sprzedaży mieszkania?
Odpowiedź na te pytania, w szczególności o kwestię dotyczącą momentu rozpoznania przychodu w odpowiednim okresie sprawozdawczym, rodzi liczne kontrowersje.
Zarówno ustawa o rachunkowości (dalej uor), jak i międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (dalej MSSF) precyzyjnie określają sposoby rozpoznawania przychodu. Tymczasem moment wykazania przychodu nie został jednoznacznie uregulowany.
Usługa budowlana...
Wielu deweloperów postrzega proces inwestycyjny związany z budową i sprzedażą mieszkań jako świadczenie usługi budowlanej. Zgodnie z tym założeniem stosują oni często do rozpoznawania przychodów art. 34a uor, który ma zastosowanie do niezakończonych usług budowlanych.
Sprzedaż mieszkań przez dewelopera nie może jednak być traktowana jako sprzedaż usług budowlanych. Przedmiotem umowy sprzedaży nieruchomości jest bowiem lokal mieszkalny, a nie usługa.
Potwierdzają to zapisy Krajowego Standardu Rachunkowości nr 3 dotyczącego niezakończonych usług budowlanych, który jest uszczegółowieniem ustawy o rachunkowości. Standard ten wyłącza w punkcie I.3 „działalność budowlaną wykonywaną przez deweloperów we własnym zakresie z przeznaczeniem nieruchomości do odsprzedaży lub na wynajem” z zakresu usług, do których ma zastosowanie art. 34a uor, tj. przepis dotyczący rozpoznawania przychodów z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta