Prawo wodne: Zdążyć przed kolejną powodzią
Tegoroczny kataklizm wymusza dyskusję nad oceną działalności oraz finansowaniem spółek wodnych i związków wałowych – piszą dziekan Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach oraz adiunkt na tym wydziale
Byt prawny spółek wodnych oraz związków wałowych określa ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU nr 115, poz. 1229 ze zm.). Spółki i związki będące formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, zrzeszają osoby fizyczne lub prawne i mają na celu zaspokajanie wskazanych przez ustawę potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami.
Jak i po co powstają
Spółki wodne mogą być tworzone w szczególności do wykonywania, utrzymywania oraz eksploatacji urządzeń służących do:
■ zapewnienia wody dla ludności, w tym uzdatniania i dostarczania wody,
■ ochrony wód przed zanieczyszczeniem, w tym odprowadzania i oczyszczania ścieków,
■ ochrony przed powodzią,
■ melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na terenach zmeliorowanych,
■ wykorzystywania wody do celów przeciwpożarowych,
■ utrzymywania wód.
Spółki mogą korzystać z pomocy państwa, tj. dotacji podmiotowych z budżetu państwa oraz z pomocy finansowej z budżetu jednostek samorządu terytorialnego udzielanej zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, przeznaczonej w szczególności na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz realizację inwestycji. Mogą one łączyć się w związki spółek wodnych.
Związki wałowe tworzy się do wykonywania i utrzymywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta