Dlaczego nie mają brać wszyscy?...
Punktem zwrotnym w dziejach Kresów stały się rozbiory i upadek Rzeczypospolitej polsko-litewskiej w końcu XVIII wieku
Autor jest historykiem dziejów nowożytnych, kierownikiem Archiwum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Skończyło się polskie panowanie na Kresach, a choć Polacy trwali tam dalej, to jednak przejęcie władzy przez Rosję i Austrię (Prusy pominiemy, bo nie zajmowały kresowych ziem) prowadziło do depolonizacji Kresów.
Pierwszy rozbiór Polski w 1772 r. był w dużej mierze wynikiem przypadku i zręcznego wykorzystania koniunktury politycznej przez Prusy Fryderyka II. (O panowaniu Stanisława Augusta, konfederacji barskiej i wydarzeniach w Europie poprzedzających I rozbiór Polski pisaliśmy szerzej w zeszycie 21 cyklu – red.). Fryderyk II nie kwapił się do starcia z Austrią w imię ochrony rosyjskich interesów w Polsce. Zaproponował ugodę: niech Rosja ograniczy swe zdobycze w Turcji, co uspokoi Austrię, a w zamian weźmie „odszkodowanie” w Polsce, która wszak wywołała całą awanturę.
Przy okazji Prusy wezmą coś dla siebie, a i Austriaków się obdzieli, żeby nie bali się zbytniego wzrostu potęgi sąsiadów. Rosjanie próbowali co prawda ratować jeszcze cały polski tort, ale wysłany do Warszawy Kasper von Saldern, który miał przekonać króla i Czartoryskich do zawiązania konfederacji prorosyjskiej, nie osiągnął celu. W tej sytuacji, gdy brat króla pruskiego Henryk Hohenzollern zjawił się na początku 1771 r. w Petersburgu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta