Różnice bywają bardzo duże
Gdy sytuacja na rynku jest bardzo dobra, fundusze nie mają większych problemów z wypracowaniem wyższych zysków, niż można byłoby oczekiwać. Dużo gorzej jest ze zmniejszaniem strat podczas giełdowej bessy
W grupie najbardziej ryzykownych funduszy, inwestujących w akcje małych i średnich spółek giełdowych, nie ma ani jednego, którego wynik w każdym badanym przez nas okresie byłby lepszy od benchmarku, czyli skonstruowanego przez nas wskaźnika służącego do porównań. Przeciętny wynik tych funduszy był o 3,7 pkt proc. gorszy od wzorca. Największa różnica pojawiła się w okresie trzyletnim, sięgnęła 12 pkt proc.
Spośród funduszy, które działają na rynku przynajmniej trzy lata, wyróżniły się: Amplico Małych i Średnich Spółek oraz PKO Akcji Miś. Ich wyniki były tylko raz gorsze od benchmarku. Z kolei spośród młodszych funduszy dobrze ocenić należy te zarządzane przez Avivę i Noble, choć nie osiągały one najlepszych wyników w każdym analizowanym okresie.
W bieżącym roku najlepiej wypadł Allianz. W ostatnim kwartale, choć na giełdzie był to okres najgorszy od zakończenia bessy, fundusz ten potrafił wypracować prawie 3 proc. zysku. W tym czasie działający na tym samym rynku DWS zanotował ponad 10-proc. stratę. Przykład ten pokazuje, jaka przepaść czasami dzieli fundusze. Bardzo wiele zależy od oceny zdarzeń gospodarczych i od doboru spółek do portfela.
Zarządzający Allianz TFI uważają, że kwietniowe załamanie na warszawskiej giełdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta