To, ile czasu inspektor zabawi w firmie, zależy często od jej właściciela
Czas trwania kontroli podatkowej nierzadko uzależniony jest od współdziałania przedsiębiorcy z kontrolującymi. Im sprawniej będzie umożliwiał wykonywanie czynności kontrolnych, tym szybciej kontrola zostanie zakończona
Wszczęcie kontroli podatkowej musi być poprzedzone spełnieniem przez urzędników szeregu formalności. Po pierwsze organ w większości przypadków musi zawiadomić podatnika o samym zamiarze wszczęcia u niego kontroli podatkowej, dając tym samym czas na odpowiednie przygotowanie się do kontroli.
Kontrola podatkowa może zostać rozpoczęta nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia.
Konieczne jest upoważnienie...
Kolejną formalnością, której dopełnienie warunkuje możliwość wszczęcia kontroli u podatnika, jest przedstawienie przez urzędników imiennego upoważnienia do jej przeprowadzenia. Dokument ten musi spełniać wiele wymogów i zawierać określone przepisami elementy, takie jak imiona i nazwiska urzędników przeprowadzających kontrolę oraz numery ich legitymacji służbowych, określenie zakresu kontroli oraz daty rozpoczęcia kontroli i przewidywanego terminu jej zakończenia.
Przy weryfikowaniu upoważnienia warto również zwrócić uwagę na to, czy zostało ono wydane przez właściwy organ (najczęściej będzie nim naczelnik właściwego urzędu skarbowego). Kontrola podatkowa przeprowadzona na podstawie upoważnienia udzielonego przez podmiot nieuprawniony nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta