Firma, która nie wpłaci na czas wymaganego wadium, zostaje wykluczona. Jeśli zaś nie uzupełni dokumentów, zabezpieczenie to może jej zostać zabrane
Wadium stanowi zabezpieczenie przed sytuacją, gdy przedsiębiorca wygra przetarg, ale nie chce bądź nie może zawrzeć umowy. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r., nr 113 poz. 759; dalej: pzp) nakazuje go wymagać przy zamówieniach o wartości co najmniej równej tzw. progom unijnym (125 tys., 193 tys. lub 4,845 mln euro w zależności od rodzaju zamówienia i tego, kto zamawia). W mniejszych przetargach wszystko zależy od decyzji organizatora przetargu. Jednak i w nich urzędy często wymagają wpłacenia wadium. Chcą w ten sposób się zabezpieczyć przed nieodpowiedzialnymi wykonawcami.
Tylko do ustawowego progu
Dolny próg wadium od kilku już lat nie jest regulowany przez przepisy. Górny to 3 proc. wartości zamówienia (czyli szacunków zamawiającego bez VAT i akcyzy).
Organizator przetargu może więc żądać symbolicznego wadium, ale nie ma prawa wymagać zbyt wygórowanego. Jeśli przekroczy próg 3 proc., to może się to stać powodem do unieważnienia przetargu.
W jaki sposób
O tym, w jakiej formie może być wniesione wadium, przesądza art. 45 ust. 6 pzp. Zgodnie z nim wolno to zrobić w:
- pieniądzu,
- poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta