Mniej podatkowych problemów z kształceniem pracowników
Ani forma kształcenia, ani też status kształcącego nie mają obecnie znaczenia przy ocenie, czy świadczenie pracodawcy przyznane na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika korzysta z zwolnienia z PIT
To efekt wejścia w życie noweli do kodeksu pracy oraz ustawy o PIT z 20 maja 2010 r. (DzU nr 105, pod poz. 655), która wyeliminowała pewne wątpliwości dotyczące szkoleń pracowników. Znowelizowane przepisy obowiązują od 16 lipca 2010 r.
Mamy już pewność, że wszelkie świadczenia pracodawcy przyznane na nowych zasadach na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie są dla pracownika przychodem do opodatkowania.
Szeroka definicja
Nowelizacja rozszerzyła przepisy kodeksu pracy (art.1031 – 1036) o uregulowania dotyczące zasad przyznawania świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.
Po zmianie nie powinno być już moim zdaniem wątpliwości, w jakich okolicznościach szkolenia i nauka pracowników spełniają przesłanki uznania ich za podnoszące kwalifikacje zawodowe, ponieważ nowe uregulowania zawierają bardzo ogólną a zarazem szeroką definicję kwalifikacji zawodowych.
Wskazują, że z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika będziemy mieli do czynienia w każdym przypadku, kiedy łączy się ono ze zdobywaniem lub uzupełnianiem wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta