Na zakończenie kariery zawodowej dajemy pracownikowi odprawę
Jeśli podwładny rezygnuje z pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę, to szef musi wypłacić mu odprawę. Ani staż zawodowy, ani rodzaj umowy nie mają tu znaczenia
Ten, kto spełnia warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, ma prawo do odprawy pieniężnej. Tak stanowi art. 921 kodeksu pracy.
Bez zatrudnienia
Aby uzyskać prawo do takiego świadczenia, konieczne jest łączne wystąpienie obu wymienionych w art. 921 k.p. przesłanek. Nie muszą one natomiast być spełnione jednocześnie.
Nie będzie zatem podstaw do wypłacenia odprawy pracownikowi, który na swój wniosek rozwiązał stosunek pracy w związku z zamiarem przejścia na rentę, ale nie spełniał warunków do otrzymania tego świadczenia przewidzianych w odrębnych przepisach.
Brak będzie także podstaw do wypłacenia odprawy podwładnemu, który w związku z rozpoczęciem pobierania jednego z tych świadczeń zaczął pracować w zmniejszonym wymiarze czasu pracy bez uprzedniego rozwiązania angażu lub kontynuuje pracę na dotychczasowych warunkach (tak też Maria Teresa Romer [w:] „Prawo pracy. Komentarz”, Warszawa 2009 LexisNexis, wydanie IV).
Nabycie prawa do odprawy uzależnione jest zatem od zrezygnowania ze świadczenia pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, a nie tylko od uzyskania uprawnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta