Da się pobudować bez warunków zabudowy i wielu pozwoleń
Na terenach zniszczonych przez wielką wodę wprowadza się uproszczone procedury budowlane, które pomagają odtworzyć to, co zniszczył żywioł
W tym roku na skutek powodzi i osuwisk ucierpiały tysiące osób. Wiele domów i budynków wymaga odbudowy lub remontu. Tam, gdzie doszło do zniszczeń, prezes Rady Ministrów może wprowadzić proste zasady załatwiania formalności budowlanych.
Rozporządzenie uruchamia ustawę
Jak to wygląda? Premier wydaje rozporządzenie, w którym podaje nazwy miejscowości i gmin, w których będą obowiązywać przepisy ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (DzU z 2001 r. nr 84, poz. 906).
Uwaga! Ustawa jest bardzo specyficznym aktem prawnym, weszła w życie tuż po wielkiej powodzi w 2001 r. Jej przepisy normalnie są uśpione, z chwilą zaś, gdy na skutek np. wielkiej wody czy też silnych wiatrów zaistnieje taka potrzeba, premier wydaje wspomniane rozporządzenie. Po jego wejściu w życie mieszkańcy gmin i miejscowości wymienieni w nim przez 12 miesięcy będą mogli skorzystać z trybu przewidzianego w tej ustawie.
Czasem bez jakichkolwiek formalności...
Ustawa znacznie ułatwia naprawianie szkód. Nie trzeba zgłaszać staroście remontu budynków, w tym mieszkalnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta