Ograniczenie odliczenia VAT od aut osobowych jest zgodne z unijną dyrektywą
Możliwość odliczenia VAT z faktur dotyczących rat leasingu samochodu osobowego wynikająca z nowej ustawy o VAT jest korzystna dla podatników, dlatego zmiany przepisów w tym zakresie wprowadzone po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie naruszają regulacji wspólnotowych
Tak orzekł WSA w Łodzi 9 maja 2010 r. (I SA/Łd 162/10).
Skarżący wziął w leasing samochód osobowy. Jego zdaniem mógł odliczyć 100 proc. VAT od rat leasingowych oraz od zakupu paliwa. Twierdził, że ma takie prawo na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT z 2004 r.
Podkreślił, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie Magoora uznał, że wprowadzone przez Polskę 1 maja 2004 r. ograniczenie odliczenia VAT przy zakupie pojazdów samochodowych poniżej 3,5 tony oraz zakaz odliczania podatku od paliwa do tych samochodów są niezgodne z art. 176 dyrektywy VAT 2006/112/WE.
Inne stanowisko zajęły organy podatkowe. Ich zdaniem, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do odliczenia tylko 60 proc. podatku od rat leasingowych od samochodów osobowych i nie ma prawa do odliczenia wydatków na paliwo do tych samochodów.
Przed 1 maja 2004 r. podatnicy nie mieli w ogóle prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta