Wydatki na opinie i analizy mogą być kosztem
Zanim zapadnie decyzja o rozpoczęciu danej inwestycji, przedsiębiorcy często ponoszą koszty wstępne uzyskania pozwoleń, badań i analiz. Czy można zaliczyć je do kosztów podatkowych, jeśli planowane przedsięwzięcie ostatecznie nie zostanie zrealizowane?
– Spółka zainteresowana budową obiektów handlowych ponosi wydatki na poszukiwanie lokalizacji pod budowę (np. koszty przygotowania mapy terenu, wypisy z ksiąg wieczystych, koszty analiz prawnych, pozwalających odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę w danej lokalizacji, analiz technicznych nieruchomości, badania możliwego wpływu konkurencji na rozwój placówki handlowej w danej lokalizacji itp.).
Zdarza się, że po przeanalizowaniu otrzymanych materiałów i dokumentacji spółka uznaje, że budowa obiektu w danej lokalizacji nie byłaby korzystna. Czy wówczas poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) kosztami uzyskania przychodów są zasadniczo wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.
Z art. 15 ust. 4f ustawy o CIT i art. 22 ust. 5e ustawy o PIT wynika jednak, że koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. Innymi słowy, jeśli podatnik ponosi wydatki związane z zaniechaną inwestycją, może je uznać za koszt podatkowy dopiero w chwili zbycia lub likwidacji poczynionych nakładów.
Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta