Szef ma obowiązki, nawet gdy podwładny nie ma u niego typowego etatu
Mimo że między pracodawcą użytkownikiem a pracownikiem tymczasowym brak umowy, to wzajemne prawa i obowiązki wynikają wprost z ustawy
Chociaż formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej, to w rzeczywistości praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy użytkownika. Ten ostatni wykonuje obowiązki i korzysta z praw przysługujących pracodawcy w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Przejawia się to m.in. w obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy właśnie przez pracodawcę użytkownika, choć nie jest pracodawcą.
Zasada równego traktowania
Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.
Zasada równości obejmuje przede wszystkim wynagrodzenie. Zakaz mniej korzystnego traktowania pracownika tymczasowego w zakresie wynagrodzeń obejmuje wszystkie składniki płacy. Wysokość wynagrodzenia pracownika tymczasowego oraz pracowników stałych w przedsiębiorstwie pracodawcy użytkownika powinna być taka sama, a ewentualne różnice muszą być uzasadnione obiektywnymi okolicznościami.
Pracodawca użytkownik ma obowiązek poinformować agencję pracy tymczasowej o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu. Informacja ta powinna mieć charakter ogólny, co oznacza, że powinna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta