Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze na wakacje nie zawsze są kosztem

19 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik

Firma, która wypłaca świadczenia urlopowe, może je odliczyć od przychodów. Niektóre urzędy uzależniają to jednak od tego, ilu pracowników zatrudnia

Jeśli przynajmniej 20, nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów. Tak wynika chociażby z interpretacji ministra finansów z 17 kwietnia 2009 r. (DD6/033/28/KWW/09/PK-169).

Przepisy o należnościach...

O zasadach wypłaty świadczenia urlopowego mówi art. 3 ust. 4 – 5a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Nie może ono przekraczać odpisu podstawowego na fundusz przypadającego na danego pracownika. Ustala się je proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. Przepisy określają też termin wypłaty – raz w roku, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu. Świadczenie przysługuje pracownikowi, który bierze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu.

Ustawa daje możliwość wypłaty świadczenia urlopowego tym firmom, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) i nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zrezygnować z funduszu mogą też przedsiębiorstwa, które zatrudniają 20 lub więcej pracowników. Ustawa o zfśs nie przewiduje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8677

Spis treści
Zamów abonament