Jak rozliczasz VAT, gdy sprzedajesz przez Internet
Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą wysyłkową, w tym za pośrednictwem Internetu, mają sporo problemów z prawidłowym wywiązaniem się z obowiązków podatnika VAT
Jeśli chodzi o obrót krajowy, wątpliwości budzi m.in. moment zewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej, moment jej rozliczenia czy zasady refakturowania usług pocztowych. Zacznijmy od tej ostatniej kwestii.
Co z kosztami wysyłki
Aby dostarczyć towar nabywcy, sprzedawcy korzystają zazwyczaj z usług poczty lub firm kurierskich. Czy koszty wysyłki należy doliczyć do wartości sprzedawanego towaru i opodatkować łącznie, czy też można/trzeba je odrębnie refakturować, a jeśli tak, to z jaką stawką VAT?
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania co do zasady jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Element obrotu
Zasadniczo w przypadku sprzedaży wysyłkowej koszty wysyłki (poczty, firmy kurierskiej) powinny być elementem składowym podstawy opodatkowania (tak np. interpretacje: Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 czerwca 2009 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta