Otrzymałeś fakturę korygującą, odlicz podatek we właściwej deklaracji
W jaki sposób nabywca powinien rozliczyć faktury korygujące otrzymywane od kontrahentów? To zależy, czy powodują one zwiększenie, czy zmniejszenie podatku naliczonego do odliczenia
Gdy faktura korygująca zwiększa VAT do odliczenia, nie ma szczegółowych regulacji określających moment, w którym nabywca otrzymujący takie faktury powinien odliczyć podatek. Dlatego należy zastosować ogólne reguły odliczania VAT wykazanego na „zwykłych” fakturach.
Korekta na plus
Co do zasady nabywca ma więc prawo odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za okres (miesiąc bądź kwartał, jeśli składa deklaracje kwartalne), w którym otrzymał fakturę korygującą (lub za jeden z dwóch kolejnych okresów).
Z kolei w przypadku faktur korygujących za tzw. media (dostawa energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego i usługi telekomunikacyjne – o ile zawierają informację, jakiego okresu dotyczą, a upływ terminu płatności został określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tego tytułu) nabywca ma prawo odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 i ust. 11 w związku z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT).
Był problem, lecz już go nie ma
O ile opisany sposób rozliczania faktur korygujących przez nabywcę nie powinien obecnie wzbudzać wątpliwości, o tyle inaczej mogło być w stanie prawnym przed 1 grudnia 2008 r.
Wtedy obowiązywał bowiem przepis, zgodnie z którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta