Będą kolejne przejęcia
Nie skończy się na sprzedaży BZ WBK przez AIB. Następne banki w Polsce mogą zmienić właściciela – ocenia pełniąca obowiązki prezesa Banku Pekao SA
Rz: Bank Pekao będzie rozwijał się organicznie czy poprzez przejęcia?
Mamy silną bazę kapitałową, dlatego możemy sobie pozwolić na jedno i drugie, w zależności od otoczenia gospodarczego i pojawiających się na rynku okazji.
Jaką instytucją Pekao mógłby być zainteresowany? Irlandzki AIB wystawił na sprzedaż posiadane 70 proc. udziałów w BZ WBK.
Każda akwizycja jest olbrzymim przedsięwzięciem dla kupującego. Łączy się dwa organizmy, dwie różne kultury i dwie różne wizje rozwoju. Fuzja ma potężny wpływ na ludzi: klientów i pracowników, dlatego też trzeba bardzo szczegółowo przeanalizować, jakie korzyści taki ruch daje klientom, akcjonariuszom, pracownikom.
Każda taka transakcja musi być korzystna dla wszystkich stron, m.in. zwiększyć bazę klientów, udziały w rynku czy wartość instytucji dla akcjonariuszy. Proszę pamiętać, że my w Pekao mamy istotną wiedzę na temat przebiegu fuzji i na tej praktycznej wiedzy opieramy swoje działania.
Przejęcie BZ WBK nie spełniało zatem tych warunków?
Jest taka dobra zasada w bankowości inwestycyjnej, że transakcji, które są w trakcie, się nie komentuje. My w Pekao hołdujemy dobrym zasadom.
Według nieoficjalnych informacji o zakupie BZ WBK z AIB rozmawiają już tylko: hiszpański Santander, francuski BNP Paribas, włoska Intesa i polski PKO BP. Dopinguje pani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta