Sygnały dla władzy należy docenić
Petycje pisze się w Polsce stosunkowo często, ale nie ma ustawowego systemu ich rozpatrywania
Łączne uregulowanie kwestii petycji oraz skarg i wniosków w art. 63 konstytucji oraz umieszczenie ich w rozdziale kodeksu postępowania administracyjnego o skargach i wnioskach powoduje, że są one traktowane, i załatwiane, jako odmiana skarg. Tymczasem po przyjęciu przez Polskę traktatu lizbońskiego prawo petycji przysługuje każdej osobie fizycznej lub prawnej zamieszkałej lub mającej siedzibę w państwie członkowskim. Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności przygotowała więc projekt ustawy o petycjach.
Pisanie do Senatu
Senat wypracował własny system załatwiania petycji. W 2009 r. wprowadzono do regulaminu izby dział „Rozpatrywanie petycji” i powołano Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. – 31 lipca 2009 r. Komisja rozpatrzyła pierwszą petycję obywatelską – informuje Danuta Antoszkiewicz, kierownik działu petycji i korespondencji w Biurze Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu. – Polka mieszkająca za granicą postulowała skreślenie z ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych przepisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta