Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy młodociani wypoczywają głównie w ferie

09 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Nowacka

Osoba między 16. a 18. rokiem życia może wyjechać na wakacje, nawet jeśli jeszcze nie uzyskała do nich prawa. Tyle że musi sama złożyć wniosek

Jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych jest prawo do wypoczynku. Dotyczy to również pracowników młodocianych. Im, choć pracują krócej ze względu na pobieraną jeszcze naukę, przysługuje urlop wypoczynkowy, który udzielany jest według zasad opisanych w dziale IX kodeksu pracy.

Pierwszy odpoczynek

W rozumieniu kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18. Nieletni mogą wykonywać pracę zarobkową w ramach stosunku pracy w celu przygotowania zawodowego (jeśli nie mają zawodowych kwalifikacji) bądź przy pracach lekkich. Uprawnienia urlopowe pracownik młodociany nabywa bez względu na rodzaj umowy. Póki taki pracownik nie osiągnie pełnoletności, dłuższy urlop przysługuje mu na szczególnych zasadach. Później już jest traktowany jak zwykły pracownik.

Prawo do swojego pierwszego urlopu młodociany zyskuje z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy – w wymiarze 12 dni roboczych. Chodzi tu o pierwsze zatrudnienie w życiu na podstawie angażu pracowniczego.

Natomiast z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. I trzeba tu dodać, że pierwszy urlop kumuluje się z tym należnym po roku pracy, co oznacza, że po tym roku młodociany może iść na 38-dniowy wypoczynek. Z każdym kolejnym rokiem kalendarzowym – od 1 stycznia, pracownik ma prawo do dalszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8695

Spis treści
Zamów abonament