Na platformie i giełdzie więcej energii elektrycznej
Będzie alternatywa dla umów dwustronnych sprzedaży prądu
Dziś wytwórcy energii nie kwapią się do sprzedaży energii elektrycznej na platformie internetowej lub giełdzie towarowej. Wolą to robić na mocy umów dwustronnych z odbiorcami. Mogą wtedy łatwiej dyktować swoje warunki i ceny. Ustawodawca chciał to zmienić.
Od dziś, 9 sierpnia, przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej będzie zobowiązane – w myśl art. 49a ustawy – Prawo energetyczne, który wchodzi w życie – sprzedawać na regulowanych rynkach towarowych (np. giełdach) nie mniej niż 15 proc. energii elektrycznej wytworzonej w danym roku. Teraz od 2 do 3 proc. prądu sprzedaje się na giełdzie towarowej i platformach internetowych.
W przetargu albo poprzez internetową platformę sprzedawać powinny aż 85 proc. energii, przedsiębiorstwa, które mają prawo do otrzymywania środków na pokrycie dawnych inwestycji, tzw. kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta