Czy firma zapłaci podwójnie: osobno od budynku i od urządzenia?
Nowelizacja prawa budowlanego może spowodować, że urządzenia i instalacje techniczne, które nie będą służyć do eksploatacji budynku, ale w nim się znajdują, będą kwalifikowane odrębnie do celów podatku od nieruchomości jako budowle
Mowa o uchwalonej 23 kwietnia 2009 r. nowelizacji przepisów prawa budowlanego. Oznacza ona dla podatników podatku od nieruchomości kolejne problemy z interpretacją przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zamiast rozwiewać istniejące do tej pory liczne wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów w zakresie podatku od nieruchomości wprowadzone niejako tylnymi drzwiami, uregulowania rodzą kolejne problemy interpretacyjne.
Nowelizacja ta zmienia częściowo definicję obiektu budowlanego. Obecnie przez obiekt budowlany rozumie się m.in. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi (art. 3 pkt 1 lit. a prawa budowlanego). Zgodnie z nowymi przepisami definicja ta uzyska następujące brzmienie: „budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi służącymi do eksploatacji tego budynku”.
Nowa definicja
W związku z nowymi przepisami podniesiono, że została zmieniona definicja budynku, w którego skład teraz będą wchodzić tylko te urządzenia i instalacje, które służą do jego eksploatacji. Tym samym te urządzenia i instalacje techniczne, które nie będą służyć eksploatacji budynku, ale w nim się znajdują, będą kwalifikowane odrębnie do celów podatku od nieruchomości jako budowle.
W efekcie możliwe jest, że przedsiębiorcy zapłacą podatek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta