Zanim wynajmiesz auto, dokładnie przeczytaj umowę
O tym, jak postępować w razie wypadku, gdzie zwrócić samochód i czy można pojechać nim poza granice kraju, najemca dowie się z umowy. Dobrze jest też przejrzeć ogólne warunki najmu zamieszczane na stronach internetowych firm, które się tym zajmują
Wiele się można z nich dowiedzieć. Przykładowo o tym, że jeśli nie mamy karty kredytowej, o wynajmie auta możemy zapomnieć. Przyjęło się bowiem, że wypożyczalnie albo blokują na niej odpowiednią sumę tytułem tzw. kaucji, albo – mając informacje o niej (numer, dane właściciela) – blokują taką kwotę dopiero, gdy okaże się, że najemca postąpił wbrew umowie (są jakieś zniszczenia, zabrudzenia itp.).
Bez prawa jazdy nie można
Aby wynająć auto, trzeba też mieć ważne prawo jazdy, do tego akceptowane w kraju, w którym wynajmujemy samochód. Przyda się też dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty albo paszport.
Jeśli auto z wypożyczalni ma prowadzić więcej niż jedna osoba, również dodatkowy kierowca musi się legitymować ważnym prawem jazdy. Niektóre wypożyczalnie, w przypadku gdy ma być więcej niż jeden kierowca, pobierają nieco wyższe opłaty. Wielkość opłaty może też być uzależniona od wieku kierowcy, im jest on młodszy, tym będzie wyższa.
Rezerwacja, odbiór i zwrot
W praktyce nie ma problemu, aby auto zarezerwować za pomocą Internetu (wchodzimy na stronę firmy zajmującej się wynajmem, wypełniamy kwestionariusz i wysyłamy go). Zapewne otrzymamy zwrotnego e-maila, w którym zostaniemy poinstruowani o kolejnych czynnościach, które pozwolą potwierdzić naszą rezerwację.
Nie powinno być też kłopotu, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta