Oddasz grunt szybciej, dostaniesz pięć procent więcej, niż jest wart
Drogowa specustawa, która pozwala na szybkie zajmowanie prywatnej ziemi pod publiczne inwestycje, budzi nadal sporo kontrowersji. Szczególnie wśród wywłaszczanych. Kiedy działkę trzeba oddać i za ile? Czy można zwlekać z przekazaniem terenu?
Na pytania "Rzeczpospolitej" odpowiada Radosław Pluciński, radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
Rz: Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych wprowadziła nowy typ decyzji, którą zastąpiono decyzję lokalizacyjną i o pozwoleniu na budowę. Co to oznacza w praktyce dla właścicieli gruntów, na których planowane są inwestycje?
Radosław Pluciński: Celem, który przyświecał ustawodawcy podczas prac nad ustawą o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. specustawą drogową), wprowadzoną 10 kwietnia 2003 r., miało być usprawnienie prac nad inwestycjami drogowymi. Z uwagi na fakt, że pierwotnie przyjęte rozwiązania nie spełniły w pełni pokładanych w nich oczekiwań, tak zwana specustawa drogowa została znowelizowana w 2008 r. Weszła w życie 10 września 2008 r.
Jedną z kluczowych zmian było wprowadzenie instytucji decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej oraz ustalenie nowych zasad wywłaszczania nieruchomości i wypłacania odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogi. Poprzez wprowadzenie nowego rodzaju decyzji administracyjnej – zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, znacznie uproszczono i przyspieszono postępowanie o zajęcie nieruchomości pod inwestycje drogowe. Tym sposobem dokonano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta