Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współwłasność nieruchomości

01 lipca 1996 | Nieruchomości, budownictwo | KM

Jak zarządzać, jak dzielić obowiązki i korzyści

Współwłasność nieruchomości

Rzadko się zdarza, że tę samą nieruchomość kupuje dwie lub więcej osób jako współwłasność. Zazwyczaj małżonkowie nabywają domy, place, mieszkania jako wspólne mienie. Nie jest to wówczas zwykła współwłasność, lecz łączna, niepodzielna wspólność majątkowa (nią tutaj zajmować się nie będziemy) .

Najczęściej jedna nieruchomość staje się współwłasnością kilku osób w wyniku dziedziczenia. Bywa tak, że jeżeli pierwsi spadkobiercy nie dokonali działów, to z czasem, gdy z kolei oni zostają spadkodawcami, nieruchomość staje się współwłasnością kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu coraz dalszych krewnych. Im więcej sukcesorów, tym działy trudniejsze. Dlatego spadki dzielić trzeba jak najszybciej. Czasami jednak z różnych względów do działów nie dochodzi i współwłasność trwa latami. Jak wówczas kształtują się stosunki między współwłaścicielami? W jaki sposób powinni dzielić oni między sobą obowiązki i korzyści ze wspólnego majątku?

Własnościowe ułamki

Podstawowe relacje między współwłaścicielami, zasady korzystania i zarządzania współwłasnością określają przepisy kodeksu cywilnego (artykuły od 195 do 221) . Przedmiotem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 793

Spis treści
Zamów abonament