Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Buduj za swoje

01 lipca 1996 | Nieruchomości, budownictwo | KM

Finansowanie budownictwa mieszkaniowego

Buduj za swoje

Do końca kwietnia tego roku wybudowano w Polsce 14, 2 tys. mieszkań. Budownictwo indywidualne zrealizowało 6, 6 tys. lokali, a spółdzielnie mieszkaniowe -- 6, 4 tys. Zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i w spółdzielczym nowo wznoszone lokale najczęściej są finansowane -- a raczej kredytowane -- przez przyszłych mieszkańców.

Jak wygląda takie finansowanie, pokaże przykład inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową Energetyka w Warszawie. Buduje ona na osiedlu Sadyba dom o 65 lokalach, finansując go z wpłat spółdzielców, przyszłych mieszkańców bloku. Według umów zawieranych ze spółdzielcami budowa miała rozpocząć się w I kwartale ubiegłego roku i potrwać dwa lata.

Spółdzielcze rachunki

Koszt budowy mieszkań wcałości przyszli mieszkańcy są zobowiązani pokrywać ratalnymi wpłatami. Zgodnie z umową pierwsza wpłata miała wynosić 20 proc. planowanego kosztu budowy, cztery następne po 15 proc. , dwie ostatnie -- po 10 proc. Wumowie zapisano, że "wstępny koszt budowy 1 mkw. będzie przeliczany z tytułu zmiany cen czynników produkcji oraz wystąpienia -- w trakcie realizacji -- niezbędnych do wykonania robót, nie przewidzianych i nie objętych projektami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 793

Spis treści
Zamów abonament