Spór o waloryzację emerytur i rent trwa
Spór o waloryzację emerytur i rent trwa
Jan Jończyk
Nie tylko trwa, ale się także komplikuje, bo przepisy ustawy są różnie interpretowane lub kwestionowane, a wykonywanie ubezpieczenia społecznego w zakresie emerytur i rent nie jest bez zarzutu. Przedmiotem sporu jest w szczególności to, czy dopuszczalna była i jest kwartalna waloryzacja emerytur i rent i czy -- de lege ferenda -- ma ona być utrzymana (przywrócona) . Zagadnieniem odrębnym jest zmiana formuły waloryzacji z płacowej na cenowo-płacową.
Pod koniec ub. r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę prezydenta RP na ustawę z 29 września 1995 r. (zmieniającą zasady waloryzacji w 1996 r. ) i -- działając w trybie tzw. kontroli prewencyjnej -- nie dopatrzył się jej sprzeczności z konstytucją (orzeczenie w sprawie K. 23/ 95) . Wydawało się więc, że droga do utrwalenia nowych zasad waloryzacji emerytur i rent jest otwarta, ale mamy oto w TK dwa następne wnioski. W pierwszym 80 posłów wnosi o uznanie przepisu tej ustawy, przewidującego w 1996 r. jedną tylko waloryzację emerytur i rent (we wrześniu) i wyłączającego w tym zakresie stosowanie art. 17 ustawy rewaloryzacyjnej, za sprzeczny z konstytucją (sprawa K. 8/ 96) . Drugi wniosek pochodzi od rzecznika praw obywatelskich. Chodzi w nim o uzyskanie powszechnie obowiązującej wykładni, w szczególności o odpowiedź na pytanie (rzecznik sugeruje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta