Dlaczego nie opłacało się wcześniej
Problem eksportu koksu rozwiązany
Dlaczego nie opłacało się wcześniej
Od trzech miesięcy, tj. od dnia rozpoczęcia działalności przez spółkę Polski Koks SA, Koksownia Przyjaźń oraz Koksownia Zdzieszowice (wchodząca w skład Huty Katowice SA) otrzymują tyle węgla koksowego, ile rzeczywiście potrzebują i po takiej cenie, że opłaca się importować koks. Możliwości produkcyjne koksowni wykorzystywane są w niemal 100 procentach. Przyczyną prawie idealnej symbiozy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, głównego dostawcy węgla koksującego, oraz obu koksowni jest utworzona w styczniu br. przez te podmioty spółka Polski Koks SA. Spółka rozpoczęła działalność w kwietniu 1996 r.
Po długich latach nieporozumień, walki cenowej, importu węgla koksowego z zagranicy, eksportu w tym samym czasie krajowego węgla koksowego po znacznie niższych cenach, górnictwo węgla kamiennego dogadało się z koksownictwem. Jastrzębska Spółka Węglowa wraz z Koksownią Przyjaźń oraz z Hutą Katowice SA, będącą właścicielem Koksowni Zdzieszowice założyły spółkę Polski Koks SA.
W Polskim Koksie SA 51 proc. udziałów ma Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) , największy polski producent węgla koksowego, po 24, 5 proc. mają -- Koksownia Przyjaźń z Dąbrowy Górniczej oraz Huta Katowice SA, występująca w tym przypadku jako właściciel Koksowni Zdzieszowice....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta