Komercjalizacja drogą do prywatyzacji
Między Sejmem a Senatem
Komercjalizacja drogą do prywatyzacji
Joanna Kwiek-Pietrzykowska
Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych, ich komercjalizacji i prywatyzacji, uchwalona 28 czerwca, ma wejść w życie 1 stycznia 1997 r. Wówczas straci moc ustawa z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Jeśli zatem Senat jej nie zakwestionuje, a prezydent podpisze, będzie to akt prawny ogromnej wagi.
Projekt ustawy uzasadniano następująco: "Propozycja nowych uregulowań w zakresie zasad tworzenia, funkcjonowania, reorganizacji, sanacji i likwidacji przedsiębiorstw państwowych wynika z konieczności zakończenia procesu regulacji stosunków własnościowych w sferze mienia państwowego pozostającego we władaniu państwowych podmiotów gospodarczych". Ustawa ma, według autorów, uwzględniać zasadnicze ustalenia negocjacji trójstronnych parafowanych w lutym 1993 r. przez rząd, związki zawodowe i Konfederację Pracodawców Polskich, oraz kierunki prywatyzacji na 1994 r. , program komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych, uzgodnienia Zespołu VI do Spraw Wdrażania Strategii dla Polski.
Kto może się skomercjalizować
Komercjalizacji przedsiębiorstwa dokonuje minister przekształceń własnościowych na wniosek organu założycielskiego, dyrektora przedsiębiorstwa państwowego i rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta