Wypowiedzenia z innym stażem
Kodeks pracy po zmianach
Wypowiedzenia z innym stażem
Rozmowa z dr Eugenią Gienieczko, dyrektorem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej
Zadzwoniła do nas czytelniczka zatrudniona, jak określiła, na rocznym kontrakcie. Okazało się, że jest to umowa o pracę zawarta na rok. Dostała korzystniejszą ofertę zatrudnienia, chciałaby zmienić firmę, szef się nie zgadza. Pyta, jak może wypowiedzieć pracę.
Prawdopodobnie nie może. Cechą charakterystyczną umów na czas określony jest to, że przed upływem okresu, na jaki zostały zawarte, praktycznie nie można jednostronnie zerwać więzi łączących pracownika i pracodawcę. Na tym właśnie polega ich specyfika.
Zawierane powinny być więc tylko wówczas, gdy za określeniem w umowie o pracę czasu jej trwania przemawiają jakieś szczególne okoliczności. Kodeks pracy pozostawia bowiem stronom swobodę wyboru rodzaju umowy o pracę. Warto więc z góry wiedzieć, na co się decydujemy.
Możliwość wypowiedzenia takiej umowy k. p. dopuszcza tylko wtedy, gdy została ona wyraźnie zastrzeżona w umowie i wyłącznie w odniesieniu do umów zawartych na dłużej niż pół roku. Okres wypowiedzenia wynosi wówczas dwa tygodnie.
Warto jednak dodać, że umowy takie mogą być rozwiązane w dowolnym czasie na mocy porozumienia stron.
Do tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta