Postępowanie nakazowe i upominawcze
Postępowanie nakazowe i upominawcze
Elwira Marszałkowska-Krześ, Sławomir Krześ
Dziś wchodzi wżycie ustawa z 1 marca 1996 r. , która wprowadza istotne zmiany m. in. w kodeksie postępowania cywilnego. Warto więc zwrócić uwagę na zmiany w postępowaniu nakazowym i upominawczym, tym bardziej że mogą się one przyczynić do korzystania z tych postępowań wszerszym niż dotychczas zakresie.
Do tej pory, mimo celu postępowania upominawczego i nakazowego -- którym jest uproszczenie i przyśpieszenie postępowania -- niektóre rozwiązania zamiast uprościć tryb, budziły poważne kontrowersje i wątpliwości.
Przed nowelizacją, gdy sąd uznał, że nie ma podstaw do orzeczenia nakazu, wydawał postanowienie odmowne. Powód mógł zaskarżyć to postanowienie w zażaleniu lub też żądać skierowania sprawy do zwykłego postępowania; w efekcie jednak procedura ta zamiast skracać, znacznie wydłużała postępowanie.
Po nowelizacji przepisów, jeżeli nie ma podstaw do wydania nakazu, sprawa toczy się dalej w trybie zwykłym, bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności przez powoda. Pominięto w przepisach czasochłonną procedurę "odwoławczą". W tej sytuacji należy się spodziewać, że powodowie chętniej niż dotychczas będą korzystali ztego trybu postępowania, gdy tylko zajdą przesłanki formalne.
Dlatego też przypominamy zasady i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta