Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja stanowiska nie zawsze skuteczna

01 września 2010 | Dobra firma | Tomasz Poznański

Redukcja miejsca pracy uzasadnia wymówienie tylko wtedy, gdy jest prawdziwe. Nie będzie tak, jeśli firma przyjmuje na etat inną osobę na warunkach, jakie miał zwolniony. Taka sytuacja to pewna przegrana w sądzie

Niełatwo jest rozstać się z podwładnym mającym umowę o pracę na czas nieokreślony. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy, w oświadczeniu pracodawcy powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wymówienie. I tu jest problem.

Dobry powód

Szefowie często unikają bowiem wskazywania rzeczywistego powodu zwolnienia, uważając, że może się on okazać zbyt słaby w ewentualnym postępowaniu przed sądem pracy. Za jedną z najlepszych i niepodważalnych przyczyn wypowiedzenia powszechnie uważa się likwidację stanowiska pracy. Rzeczywiście tak jest, ale tylko w przypadku gdy likwidacja nie jest pozorna.

W przeciwnym razie roszczenie pracownika o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach będzie uzasadnione.

Przykład 1

Alfa sp. z o.o. jest importerem nowoczesnych urządzeń elektronicznych, w tym aparatów fotograficznych X. W dziale aparatów pracowały cztery osoby, które zajmowały się wyłącznie marketingiem i sprzedażą produktów marki X.

W maju 2010 r. producent aparatów

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8715

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament