Bezpieczniej wypłacić dywidendę w gotówce niż w naturze
Spółki, które przekazują zysk udziałowcom w formie rzeczowej, mają problemy z fiskusem
Urzędy chcą, aby wykazywały przychód przy tej operacji i płaciły od niego podatek na ogólnych zasadach. Ich zdaniem przekazanie udziałowcowi np. nieruchomości powoduje takie skutki jak jej sprzedaż.
Tak wynika chociażby z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 28 października 2009 r. (IBPBI/2/423-897/09/AP). Wystąpiła o nią spółka z o.o., która zajmuje się m.in. wynajmem nieruchomości i ma dwóch udziałowców.
Dysponuje niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych. Na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników nie zostanie on wypłacony w formie pieniężnej. Ze względu na potrzeby utrzymania płynności finansowej spółka chce przenieść na wspólników prawo własności części nieruchomości, której rynkowa wartość odpowiadałaby kwocie zobowiązania z tytułu przeznaczonego do podziału zysku.
Jej zdaniem jest to zdarzenie podatkowo neutralne. Przekazanie dywidendy w takiej formie nie powoduje powstania przychodu. Firma nie uzyskuje bowiem przysporzenia majątkowego.
Efekt jak przy sprzedaży
Co na to fiskus? Przyznał, że dopuszczalna jest wypłata dywidendy zarówno w formie pieniężnej, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta